Odkazy:TOPlistdesigned by miki64
all rights reserved

PORUCHY POHYBOVÉHO APARÁTU

Poranění kloubů:

Kontuze: Pohmoždění kloubu spojené s krevním výronem, poraněné místo chladíme. Kloub fixujeme elastickým obinadlem, popřípadě dlahou. Distorze: Vymknutí, podvrtnutí, kloubní hlavice se pohybuje nad maximální mez pohybu a vrací se zpět. Při tomto pohybu může narušit kloubní pouzdro, nebo kloubní vazy. Poranění je spojeno s krevním výronem, bolestí a s ní spojenou poruchou funkčnosti kloubu. Ošetření (viz. kontuze) Luxace: Vykloubení, kloubní hlavice opustí kloubní jamku a zůstává ve vynucené poloze, končetinu je v této poloze nutné fixovat, nesnažte se ji rovnat. Poraněné místo chladíme a zajistíme lékařské ošetření.

Zlomeniny:

To, že došlo ke zlomenině, poznáme s jistotou buď, podle úhlové deformace, nebo nepřirozené pohyblivosti v místě zlomeniny, podle vyčnívajících úlomků kostí (u otevřené zlomeniny), či podle kostního drásotu ( úlomky kostí se o sebe dřou a vydávají drásavý zvuk ). Obecně, jak již mohlo vyplynout z předchozího textu, rozeznáváme dva druhy, otevřené a uzavřené zlomeniny. Mírně odlišná jsou poranění páteře, žeber, pánve a poranění lebky. Uzavřené zlomeniny ošetřujeme fixací (dlahami, šátkovými obvazy, u dolních končetin můžeme použít jako dlahu druhou končetinu). Fixace musí dokonale znehybnit nejenom samotnou zlomeninu, ale také klouby, které se zlomenou kostí sousedí ( říkáme kloub nad a kloub pod zlomeninou. Ku příkladu, při zlomenině předloktí musí dlaha sahat od konečků prstů až do poloviny paže.). Jako dlaha nám může posloužit cokoliv dostatečně dlouhého a pevného, musíme však myslet na pohodlí postiženého (tvrdé nebo ostré hrany mohou způsobit druhotná poranění, vznik bolesti, zhoršuje stav postiženého a podporuje rozvoj šoku), proto dlahy důkladně vypodkládáme, nebo obalujeme dostatečnou vrstvou měkkého materiálu. Dlahy je nutné vypodkládat nad a pod klouby a nad a pod zlomeninou, vypodkládat musíme i v případě že k fixaci používáme druhou končetinu. Fixovat musíme vždy ve vynucené poloze, nikdy končetinu nerovnáme. Otevřené zlomeniny ošetřujeme nejprve stavěním krvácení, důkladným a obložením kostních úlomků a velmi šetrným ovinutím, pokud se vyskytne tepenné krvácení použijeme bez rozmyslu zaškrcovadlo. Dále, stejně jako běžné zlomeniny, fixujeme.

Poranění páteře:

Jsou velmi nebezpečná. Většinou je musíme předpokládat podle mechanismů úrazů (pád do lana, na zem, skok do mělké vody).To že je poraněná páteř můžeme usuzovat podle aktuálního pocitu postiženého (necitlivost či brnění horních nebo dolních končetin) dále například u krční páteře, která je dostupná i když leží postižený na zádech, podle podlitin či krevních výronů v místě poranění. S postiženým je nutné zacházet co možná nejopatrněji a pokud to není opravdu nutné (bezvědomí, ztráta životních funkcí) vůbec s ním nehýbeme, co nejrychleji zajistíme odbornou lékařskou pomoc. Pokud musíte s postiženým manipulovat, platí pravidlo, čím více lidí tím lépe (chápáno v určitých mezích). Na to aby jste mohli manipulovat s takto poraněným sami je třeba zvláštní praxe.

Poranění žeber:

Většinou zlomené jedno nebo více žeber. Fixujeme širokým obinadlem které za výdechu postiženého ovineme kolem hrudníku v místech poranění, ošetření provádíme zásadně ve stoje či v sedě. Správná fixace by měla přinést okamžitou úlevu (zamezí rozpínání hrudníku a tím tření úlomků o sebe). Postiženého dáme do polohy v sedě, či v polosedě. Zlomená žebra mohou proniknout do plic a způsobit vnitřní pneumothorax a při tzv. vrátkové zlomenině způsobit i pneumothorax otevřený (viz. pneumothorax).

Zlomeniny pánve:

Jsou provázeny masivním vnitřním krvácením, samovolným odchodem moči a stolice, někdy smíšené s krví. Zlomeninu fixujeme širokým pruhem látky (deka, prostěradlo) do kterého pánev stáhneme (pruh látky by měl sahat od půlky trupu a min. do poloviny stehen). Postiženého uložíme do polohy na zádech, dolní končetiny mírně pokročíme a podložíme tak, aby se paty nedotýkaly země.

Poranění lebky (viz. Mozkolebeční poranění)


Zpět
Nově slevová karta pro náš oddíl slevy až 50%. Možnost zapůjčení v Dráchovské klubovně.